|
.: Laureáti Krištálového krídla za rok 2007 :.
V kategórii Divadlo a film :
V kategórii Šport : Jedna z najpopulárnejších slovenských športovkýň vo svetovom meradle, vďaka úžasnej tréningovej disciplíne a vrodenému športovému talentu dosahuje v tenise tie najlepšie svetové výsledky. V koncoročnom svetovom rebríčku WTA Tour figurovala na 9.mieste – Daniela Hantuchová!
V kategórii Medicína a veda: Archeológ medzinárodného významu, ktorý v roku 2007 zabezpečil a previedol výskum a konzerváciu nálezov kniežacej hrobky v Poprade - európskeho unikátu z prelomu 4.a 5.storočia. 40 rokov svojho života zasvätil výskum keltského osídlenia na Havránku, archeologickej lokalite pri Liptovskej Mare. Vďaka jeho objavom sa mohli prehodnotiť aj najstaršie dejiny Slovenska – archeológ Karol Pieta! * V kategórii Publicistika: Popredný slovenský básnik , prozaik, dramatik a prekladateľ, zaujímavá, duchaplná a tvorivá osobnosť.Organizovator literárneho života na Slovensku. Objavuje a podchytáva mladé literárne talenty. V roku 2007 mal na doskách SND premiéru jeho preklad Shakespearovho Hamleta,Originálny literárny, básnický, či prekladateľský jazyk snáď pozná každý. Umelec, veľký človek, pán Ľubomír Feldek! * V kategórii Hospodárstvo: Osobnosť svetového mena v oblasti antivírových programov, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti ESET, tvorca antivírového programu, ktorý sa predáva v 160 krajinách sveta, pravidelne vyhráva v bezpečnostných testoch a získal množstvo celosvetových ocenení pán Miroslav Trnka! * V kategórii Výtvarné umenie : Popredná slovenská umelkyňa a jeden z najväčších zjavov slovenskej fotografie. Po celý svoj umelecký život sa venovala len umeleckej fotografii, tvorí ako ilustrátorka. V minulom roku vytvorila sériu umelecky náročných , informačne – poznávacích a slovenskú kultúru propagujúcich výstav po celom Slovensku. Je spoluzakladateľkou katedry umeleckej fotografie na VŠVU, a vychovala desiatky absolventov – pani Milota Havránková! * V kategórii Architektúra: V minulom roku rezonovali v jeho tvorbe predovšetkým dva rodinné domy a bytový dom Triangolo v Nitre. V roku 1969 získal cenu Dušana Jurkoviča. V roku 1995 mu Spolok architektov Slovenska udelil za jeho celoživotné dielo Cenu Emila Belluša. Medzi jeho úspechy patrí aj víťazný návrh z verejnej anonymnej súťaže na bratislavské podhradie – Vydrica. Tvorca, ktorý sa dopracoval k vrcholom slovenskej architektúry pán Ivan Matušík! * V kategórii Hudba : Hudobný skladateľ, publicista, hudobník, redaktor a organizátor slovenského hudobného života, iniciátor a spoluzakladateľ festivalu Bratislavská lýra, Autor desaťdielnej Antológie slovenskej populárnej hudby, ktorá unikátnym spôsobom zachytáva prvé tri desaťročia jej vývoja pán Pavol Zelenay!
Mimoriadna cena za celoživotné dielo:
Cena za celoživotné dielo bola odovzdaná pánovi Vladimírovi Kompánkovi 16. apríla 2008 u neho v ateliéri. Odovzdania sa zúčastnili Mária Vaškovičová, Ľuboslav Moza, Kristína Schreiberová a Ondrej Zimka ml.
Vladimír Kompánek Vladimír Kompánek bol členom najviac rešpektovanej a hodnotenej umeleckej skupiny Mikuláša Galandu. Patrí medzi najpopulárnejších a najobľúbenejších slovenských výtvarných umelcov. Tvorí v maľbe a plastike. Jeho motívom je do modernej podoby transformovaný slovenský vidiek so svojim zvykmi a znakmi. V tom je autor moderný a zároveň svetový. Vladimír Kompánek je držiteľom viacerých umeleckých ocenení. Pripravil desiatky samostatných výstav a zúčastnil sa stovák kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Narodil sa v roku1927 v Rajci. V minulom roku pripravil náročnú, celoživotnú výstavu, ktorú v roku 2007 zrealizoval v galérii Danubiana z príležitosti svojich 80 narodenín. Jeho tvorba je ľudovou a zároveň modernou. Je to tá slovenská moderna svetového významu, ktorá nesie slovenský rukopis. Obrazy a sochy Vladimíra Kompánka sú fašiangovou radosťou zvykov, spomienok, radosti a bujarosti. Sú svetovým prínosom. Únosom Európy, miestom nápadov a tichého napätia. Je majstrom ľudskosti a veselosti, perfektným maliarom a jedným z najtalentovanejších umelcov v slovenskej histórii. " Sochu som dlho neodrýval, nechal som ju ustáť.
"Aj zdanlivo mŕtve predmety majú svoj život. |