|
Ceny sú rozdané
Tohtoročný slávnostný večer odovzdávania ocenenia Krištáľové krídlo slovenským osobnostiam sa vo svojej doterajšej histórii po prvý raz uskutočnil v novej budove opery a baletu Slovenského národného divadla. Krištáľ je čistý, krídlo je symbol
Dvanásty ročník odvysielala v priamom prenose Slovenská televízia. Myšlienku Krištáľového krídla vyzdvihnúť najúspešnejších a najšikovnejších medzi nami, skonkretizovala pre Šoubiznis.sk, producentka podujatia Mária Vaškovičová: „Každý rok hľadáme najlepších medzi výbornými. Potom vložíme do ich rúk ďakujem v podobe symbolu - krídla z krišťáľu - ako poklonu, uznanie a odmenu za nadpriemerné ľudské výkony, myšlienky, výsledky, nápady, projekty a snahu. Čistý krištáľ a priezračný symbol krídla vždy patrili a budú patriť tým, ktorí nás obohacujú a vedia doletieť v prúde svojich myšlienok a činov čo najďalej." Osem nových majiteľov Krištáľového krídla
Veľká porota to už tradične nemala vôbec ľahké. Prečo veľká? Lebo tá vyberala vo finále a pred galavečerom z najužších nominácií, ktoré vyselektovali odborné poroty v jednotlivých sekciách zo stoviek návrhov, prihlášok a odporučení. Na záverečnom stretnutí pred slávnostným vyhlásením víťazov, sa napokon zhodli jej členovia na zostave a počte nominovaných na ocenenia, pri čísle dvadsaťosem. To znamená, že do každej z ôsmich kategórii postúpili traja, maximálne štyria nominanti. Z každej nich, si len jeden, teda víťaz, odniesol Krištáľové krídlo za rok 2008. Ktorí to boli? Divadlo a audiovizuálne umenie
V tejto kategórii získala najvyššie ocenenie Diana Mórová, vynikajúca herečka, členka Činohry SND. Krištáľové krídlo získala za postavu Kataríny v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy a za Oľgu v Čechovových Troch sestrách. Dojatá vyšla na scénu a vôbec neskrývala slzy šťastia. „Je to zvláštne a krásne zároveň, že som cenu dostala za dve inscenácie, v ktorých som hrala v roku 2008. Veď od roku 1996 som urobila množstvo inscenácii a nikdy som nedostala žiadne ocenenie. O to viac si to dnes vážim a len dúfam, že s Krištáľovým krídlom poletím ešte veľmi-veľmi ďaleko." reklama
Nominovaní boli: Diana Mórová, Ondrej Šoth, Ľubomír Vajdička Publicistika a literatúra
Obsiahla kniha Slovenský bigbít, ktorej súčasťou sú tri DVD s desaťdielnym televíznym seriálom, sa stala nielen jednou z najúspešnejších kníh roku 2008. K tomuto úspechu si jej tvorcovia môžu pripísať ďalší úspech. Získali Krištáľové krídlo. „Šesťdesiate roky, v ktorých sme boli aj my, autori tohto knižného dokumentu mladí a krásni, patria medzi najvzrušujúcejšie nielen v našich životoch", povedal po ocenení prvý z trojice autorov, Ľuboš Jurík. „Aj vtedy sme verili, že svet môže byť ešte pekný". Jozef Šuhajda sa netajil radosťou nad tým, že ich spoločná knižka odštartovala aj ďalšie projekty na ktorých pracujú. Dušan Rapoš zdôraznil, že oni traja sú len malé špičky veľkého ľadovca, ktorý celý projekt, knižku ako dokument o plodnom desaťročí, na štyristo stranách, pripravil. „Bola to ťažká, ale krásna práca. A ešte nám priniesla Krištáľové krídlo. Naša radosť je naozaj obrovská", dodal šťastný.
Nominovaní boli: Ľubo Dobrovoda, trojica: Ľuboš Jurík, Dušan Rapoš, Jouzef Šuhajda Medicína a veda
„Vari žiadne ocenenie nie je dostatočné na to, aby vystihlo také ťažko skúšané a neraz nedocenené odvetvia, akými medicína a veda sú", povedal jeden zo spoluorganizátorov večera na ktorom udeľujú Krištáľové krídla, predseda Bratislavského samosprávneho kraja pán Vladimír Bajan. Dobre vedel o čom hovorí, veď vyrastal v lekárskej rodine a jeho otec si pred dvoma rokmi odniesol z tohto podujatia Mimoriadnu cenu za celoživotné dielo. O to viac ho potešilo, že v tomto ročníku odovzdal Krištáľové krídlo skromnej, obdivuhodnej dáme, profesorke Márii Šustrovej. Mnoho rokov sa venuje deťom a ľuďom s Downovým syndrómom. „K našej práci je potrebnej veľa trpezlivosti a pokory", povedala okrem iného. Vzápätí dodala: „Veď, ako to povedal svojho času aj veľký a nezabudnuteľný Milan Rúfus, sú to Božie deti."
Nominovaní boli: Prof. PhDr. Mirolav Marcelli, PhD., Prof. MUDr. Fedor Šimko, CSc., Prof. MUDr. Mária Šustrová, CSc., Prof. MVDr. Michal Novák, DrSc.,DR.H.C. Hospodárstvo
Aj v tejto oblasti boli nominovaní takí odborníci, ktorí nespĺňali len kritéria týkajúce sa dosiahnutia výrazných úspechov. Všetci sú zároveň výraznými osobnosťami. Len jeden z nich si však mohol doniesť cenu. Majiteľom Krištáľového krídla sa stal Ivan Šramko.„Vážim si toto ocenenie o to viac, že prišlo v období, keď renomé svetových ekonómov nie je na najvyššom stupni. Osobne považujem projekt zavedenia eura na Slovensku, za ktorý som Krištáľové krídlo získal, za úspech všetkých občanov. Tiež je výrazom a uznaním za mimoriadny progres a pokrok, ktorý slovenská ekonomika dosiahla. Na tomto projekte sa zúčastnilo množstvo ľudí a preto vnímam dnešné ocenenie tak, že rovnako ako mne, patrí aj im."
Nominovaní boli: Ing. Peter Kollárik, Ing. Ivan Šramko, Tomislav Jurik, CSc. Cena za architektúru
Dvojica architektov Pavel Paňák a Martin Kusý prevzali Krištáľové krídlo dojatí, až zaskočení, ako sa sami priznali. „Za výsledkami našej práce sa skrýva robota množstva ľudí, investorov, partnerov - projektantov a stavbárov. Tým patrí naša vďaka". Z architektonických skvostov, pod ktoré sú podpísaní možno spomenúť budovu centrály Národnej banky v Bratislave, ale aj obytného komplexu Agria v Nitre a mnoho ďalších, za ktoré získali aj tituly Stavba roka. „My už krídla máme. Sú to krídla fantázie. Síce niekedy trochu ošklbané, ale spolu s týmito krištáľovými, ešte určite poletia. Dnešné ocenenie nám k tomu napomôže."
Nominovaní boli: Ing. arch. Juraj Šujan, dvojica: Ing. arch. Pavel Paňák-Ing. arch. Martin Kusý, Ing. arch. Štefan Svetko Šport
„Drobná" chybička sa vkradla organizátorom podujatia pri zahlasovaní nominácii pre udelenie Krištáľového krídla v tejto kategórii. Pri úspešných bratoch Hochschornerovcoch zaznelo v krátkom šote okrem iného aj to, že sú dvojnásobnými olympijskými víťazmi. Vtipní bratia to v ďakovnej reči pohotovo uviedli na správnu mieru. Trojnásobní olympionici a nositelia najvzácnejších kovov, si k zlatým medailám priložia teda tentoraz Krištáľové krídlo. So skromnosťou im vlastnou, poďakovali za všetky svoje úspechy realizačnému tímu ľudí, ktorí podľa nich nemalou mierou prispievajú k tomu, aby slovenská hymna stále znela na vrcholných športových podujatiach. V rozhovore po slávnostnom odovzdaní ocenenia prezradili, že prvá ich radosť z každého úspechu na vode smeruje k otcovi, ich trénerovi. S touto, zo SND, sa podelia najskôr s mamou.
Nominovaní boli: Pavol a Peter Hochschornerovci, Elena Kaliská, Michal Martikán Výtvarné umenie
Krištáľové krídlo získal rodák z Levoče, svetobežník, držiteľ viacerých nielen domácich, ale i zahraničných ocenení, bytostný figuralista Peter Pollág. Vzrušujúca poetika, imaginácia, prekvapivé súvislosti a metafora rezonujú v jeho tvorbe. Nezaprel sa ani v ďakovnom príhovore.„Tak ako sa ťažko začína pri bielom plátne, rovnako mi je aj v tejto chvíli, keď držím v rukách Krištáľové krídlo. Boje sa totiž nebojujú, aby sa vyhrali. Boje sú bojmi, aby sme sa nedali. Keď sa predsa len vyhrajú, je to veľmi príjemné."
Nominovaní boli: Ondrej Rudavský ml., akad. mal. Peter Pollág, akad. mal. Svetozár Ilavský Hudba
Majster Peter Dvorský pred vyhlásením víťaza v tejto kategórii pripomenul najskôr, že hudba skutočne zbližuje ľudí i národy. „Naozaj všade vo svete vytvára spev a hudba priateľskú atmosféru. A ja tvrdím, že keby sa ľudia dohovárali spevom a hudbou, určite by bol všade na svete mier a pokoj." Po týchto slovách pozval na pódium pôvabnú a výnimočne talentovanú sopranistku Adrianu Kučerovú. Odovzdal jej Krištáľové krídlo a poprial mnoho ďalších úspechov. „Som veľmi šťastná", vyznala sa mladá umelkyňa. „Spev a operné umenie si vyžaduje veľmi veľa disciplíny, neustáleho učenia sa, dobrých nervov a veru neraz i odriekania. Ja sa však napriek všetkému snažím užívať si to. Teším sa, keď sa teší publikum, vychutnávam si to a dám tomu všetko, čo tomu treba dať."
Nominovaní boli: Adriana Kučerová, Daniela Varínska, Matúš Jakabčic Cena za celoživotné dielo
Slávnostný galaprogram vyvrcholil odovzdaním poslednej, zato najvzácnejšej ceny. Nepredchádzajú jej žiadne nominácie, pretože na osobnosti, ktorá ju získa, sa hlavná, odborná porota vždy jednomyseľne zhodne. Ide o mimoriadnu cenu za výnimočný prínos pre Slovensko. V predchádzajúcich ročníkoch ju získali také osobnosti, akými boli a sú: Milan Lasica, Július Satinský, Anton Bajan, Leopold Haverl, Tibor Bártfay, Bohdan Warchal a mnohí ďalší.
Čerstvým nositeľom najvyššieho ocenenia za rok 2008 sa stal pán Ing. Tadeáš WALA. Letectvo a lietanie je jeho celoživotným snom, ktorý si výdatne napĺňa. Úspechy dosiahol v bezmotorovom lietaní. Reprezentoval nás vo svete a v roku 1962 obdržal titul: Majter športu. Svoj profesionálny život, popri konštruktérskej práci v letectve, prežil ako banský inžinier. Okrem vynálezov v banskom priemysle sa venoval konštruovaniu ultraľahkých lietadiel. Neustále ich zdokonaľuje.„V živote som sa pohyboval v podzemí a vo vzduchu", zaspomínal si pán Wala po prevzatí ocenenia. „To prvé ma živilo, v druhom som sa vyžíval. Teraz sa teším z ocenenia. V tých krídlach je veľa symboliky."
|